Skip to main content

Konsolidacja oddolna jako odpowiedź na brak konsolidacji u polityków, czyli raz jeszcze o Projekcie Nowa Polska

I.

Dziś już wiemy, że idea wspólnej listy wyborczej upadła i raczej nie ma nadziei na jej powstanie przed wyborami. Najpewniej skonsolidowana Lewica pójdzie do wyborów sama. Spodziewać należy się też konsolidacji Polski 2050 z PSL. Zapewne Koalicja Obywatelska, ruch samorządowy spod znaku Tak! Dla Polski i niektóre organizacje obywatelskie zbudują trzeci blok, do którego (jeśli będą słabły sondaże Polski 2050 i PSL) być może dołączą też te dwie partie.

Zatem opozycja pójdzie do wyborów albo w dwóch, albo w trzech blokach – w pełną konsolidację opozycji nie wierzę. W tym stanie rzeczy należy każdemu z tych boków życzyć jak najlepszego wyniku wyborczego, gdyż to będzie osłabiać blok Zjednoczonej Prawicy (użyjmy tej nazwy roboczo, bo zjednoczenie środowiska populistyczno-prawicowego jest, jak wiadomo, iluzoryczne).

Ponieważ na pełną konsolidację opozycji liczyć nie można, ważne jest, aby konkurujące ze sobą bloki opozycyjne nie przekroczyły pewnej delikatnej granicy, poza którą późniejsza współpraca powyborcza mogłaby stać się niemożliwa, albo, co gorsza, wyborcy opozycji poczuliby się zniesmaczeni zbyt dużą agresją przedwyborczą, która będzie kusząca przy naturalnej rywalizacji między poszczególnymi blokami. Wskazane byłoby więc, aby wyborcy kontrolowali polityków, by tej delikatnej granicy nie przekraczali.

II.

Dlatego jako grupa obywateli postanowiliśmy powołać do życia obywatelski Projekt, który z jednej strony zainicjowałby dyskusję o przyszłości Polski, a z drugiej – spróbował połączyć środowiska opozycyjne, ale nie od strony polityków, a od strony wyborców. Nazwaliśmy go #ProjektNowaPolska. Znakiem rozpoznawczym tego Projektu jest więc całkowita jego apolityczność, innymi słowy mówiąc, pozbawiony jest on ambicji politycznych. Chcemy być raczej pomocą dla polityków, absolutnie nie ich konkurencją.

W ramach tego Projektu zorganizowaliśmy w listopadzie ubiegłego roku I Kongres Projektu Nowa Polska, który odbył się w Jeżowej Wodzie pod Limanową. Miejsce nie jest przypadkowe, to region, w którym poparcie dla PiS sięga 90%.

Przed Kongresem wytypowaliśmy 6 obszarów, które zostały podczas gorących dyskusji omówione, przy czym skupiliśmy się wyłącznie na przyszłości – tematy bieżące wystarczająco obszernie omawiane są każdego dnia w mediach.

Te obszary tematyczne według kolejności przedyskutowanych paneli to:

✅ Gospodarka, energetyka, klimat.

✅ Świeckie państwo.

✅ Prawa mniejszości i prawa kobiet.

✅ Media – czy są naprawdę wolne?

✅ Edukacja.

✅ Ochrona zdrowia.

Z każdego panelu przygotowaliśmy filmy z najciekawszymi fragmentami wypowiedzi poszczególnych panelistów. Filmy z poszczególnych paneli w wersji całościowej dostępne są na kanale YouTube na profilu Projektu. Tam też sukcesywnie pojawiać się będą owe fragmenty dyskusji. Chcemy też, aby na stronie internetowej PNP pojawiły się propozycje rozwiązań przygotowane przez panelistów Kongresu. Propozycje takie odnoście reform w ochronie zdrowia są już tam dostępne.

III.

Ale jest jeszcze jeden ważny aspekt tego Projektu. Skoro partie i ugrupowania polityczne nie potrafią się skonsolidować, może skonsolidować się powinny tego typu projekty obywatelskie? Nie musi być to pełna integracja, wystarczy jakiś rodzaj wsparcia dla projektów mniejszych od większych organizacji. Głównym bowiem problemem tego typu projektów jak PNP jest to, że tworzą go osoby mocno zajęte swoją pracą zawodową, a ponadto wszystkie działania finansują z własnych, prywatnych środków. Znacznie utrudnia to i ogranicza rozwój.

Wszyscy skupieni wokół Projektu PNP uważamy, że w bezczynnym trwaniu i w zamkniętych na świat bańkach tracimy, jako naród i społeczeństwo, czas. A całe odium tej bezczynności i wzajemnych kłótni skupi się na naszych dzieciach i wnukach, bo to one, nie my, będą ponosić koszty naszych zaniechań lub bezsensownych sporów.

Nowa Polska musi być Nowa. Tylko wyborcy, obywatele, mogą wymusić na politykach to, aby taka była. Ta prosta konstatacja motywuje nas do działania.

IV.

Politykę w Polsce uprawia się od lat tak samo – obok obywateli, nie z nimi. Politycy nie mówią: „my to musimy zrobić wspólnie”, mówią: „my to zrobimy za was”. To oczywiście spadek po czasach słusznie minionych, bo Polacy nadal chcą mieć ojca narodu, który ich poprowadzi za rękę i zrzuci z nich to odium odpowiedzialności, gdyż większość społeczeństwa odpowiedzialności za własne decyzje się boi.

Nowa Polska po PiS-ie musi mieć szerokie poparcie społeczne, inaczej skończy szybciej niż zacznie.

Do wygrania z PiS-em potrzebna będzie więc zarówno Koalicja Obywatelska, jak i PL2050, PSL i Lewica, bo tu nie tylko o samo zwycięstwo idzie, ile o jego rozmiar. Tylko wyraźne pokonanie bloku ZP może zagwarantować spójność dzisiejszej opozycji, aby możliwa była rzeczywista naprawa państwa. Jeśli będzie ono połowiczne, odnowa nie będzie możliwa i PiS wróci za chwilę do władzy w glorii chwały. Chodzi tu też o zdolność do przełamywania wet prezydenta, który swoją funkcję pełnić będzie do 2025 roku, czyli w najbardziej kluczowym czasie reformowania państwa. Niebagatelne znaczenie miałoby też zdobycie przez opozycję większości konstytucyjnej. A wszyscy wiemy, że obóz PiS władzy nie odda łatwo, wykorzystując do tego celu wszystkie narzędzia, które przygotowywał sobie przez dwie kadencje.

Zapraszamy gorąco do uczestnictwa w tym Projekcie. Wspieramy ideę konsolidacji oddolnej, skoro wśród polityków jest z tą konsolidacją tak ciężko.

Założyciele Projektu Nowa Polska.

 

Źródło:

Jacek Liberski

Autor

Jacek Liberski

Felietonista i autor własnego bloga. Współpracował z Liberté, Na Temat oraz Instytutem Obywatelskim.

Felietonista i autor własnego bloga. Współpracował z Liberté, Na Temat oraz Instytutem Obywatelskim.
Współtwórca projektów aktywizujących społeczeństwo obywatelskie: Klubu Swobodnej Myśli oraz Projektu Nowa Polska. Jest także autorem kilku projektów z dziedziny marketingu politycznego.
Współautor projektu reformy ochrony zdrowia opublikowanego przez Instytut Obywatelski.
Współfundator i prezes zarządu Fundacji Myśli Demokratycznej - wspierającej działania prodemokratyczne oraz aktywizującej osoby niepełnosprawne.
Liberał. Przedsiębiorca z branży zaawansowanych technologii. Inżynier zarządzania.
0 0 głosów
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Podoba mi się ten pomysł, proszę o komentarzx